Kino Viljandis

Täna saabub esmakordselt QQ Kunstifestivali ja Tartu Elektriteatri koostöös Viljandisse välikino. Et kino näidatakse täiesti suvalistes ja üldse mitte kino näitamiseks mõeldud kohtades linna peal, tunneme sugulust ja elame kaasa ja jalutame ka seanssidelt läbi.  Huvi pärast tuulasime google-arhiivides, et mis kohtades veel(lisaks praegu tegutsevatele) Viljandis kino on näidatud. Saime jälile päris mitmele kinosaalile, mida tänaseks enam olemaski pole. 

Pildid: ajapaik.ee
KINO "EDASI" LOSSI TÄNAVAL, U. 1960


Kino "ideaal", ka lossi tänaval u. 1970.a.


Kino "täht", POSTI tänaval, 1957 A. "täht" avati 1930.a., mil Kino jaoks ehitati ümber Käsitööliste Abiandmise Seltsi saal

KINO "rUBIIN" TÖÖTAJAD MAJA EES, 1982.A.
1942a. 31.oktoobri Sakala kirjutab ka "Gloria" kinost, mis sel ajal taas tegevust alustas:

"Enne oma põgenemist Viljandist lõhkus juudist kinokomissar Blumberg mõlema Viljandi kinoteatri kallihinnalise helifilmiaparaadi, mistõttu kino „Täht" aasta tagasi lühemat aega ning kino ..Gloria" koguni kuni siiamaani oli sunnitud seisma jääma. Saksa sõjaväevõimude kaasabil õnnestus „Tähe" aparatuuri õige pea korda seada, kijsjuures Viljandi juba teisel nädalal peale linna vabastamist võis pika vaheaja järele jälle euroopalikke filme nautida. Sellest alates on ..Tähes" valitsenud pidevalt suur ruumipuudus, kuna see ..ainuke kino pole suutnud erakorraliselt elava kinohuvi tõttu kõiki hulki mahutada.

Suurt kergendust selles olukorras toob kahtlemata asjaolu, et nüüd lõpuks on avanenud võimalus ka teise Viljandi kino taasavamiseks. Nimelt on õnnestunud uuesti korda seada ka „Gloria" projektsioon-seadel-dis ning juba eile anti nimetatud kinos erietendus sõjaväele. Hakkas jooksma Willy Forsti film „Bel Aml", mis etenduv ka veel täna õhtul. Juba kõige lähemal ajal avatakse „Gloria" ka tsiviilelanikkonnale....."

Loe lähemalt SIIT.


vmw 22.08.17