Peaaegu kuus raamatupoodi - väike teejuht Viljandi raamatukaubandusse

VMW kvaliteedimärgi saavad Lossi ja Väike-Turu tänaval asuvad antikvariaadid
Peaaegu kuus raamatupoodi (kui lugeda sisse ka kohe kohe uksed sulev Taaskasutuskeskus) ühes Viljandi suuruses linnas ei olegi nii vähe. Suurtesse raamatupoodide kettidesse kuuluvad esindused on kõigile bibiofiilidele ammuilma tuttavad ja nende hubasus ja hea suur valik eesti keelsest uudiskirjandusest lauamängudeni linna peal ammu teada. Ja et kolmas, Lossi tänaval asuv, seal juba aastaid tegutsev kuid korduvalt omanikke vahetanud pood on jõudnud kontseptsioonini, kus suure osa poest täidavad pildiraamid, maa- ja õnnitluskaardid, koolikotid ja käsitöötarbed, käisime ühel hommikupoolikul läbi kahest kõige väksemast Viljandi raamatupoest, vaatasime kuidas neil läheb ja millega kaubeldakse. Emotsioonid olid soojad, nii et jagame neid ka teiega.


Väike-Turu tänaval, vana tuletõrjemaja küljes asuv Ad Astra Raamat ja Antiik mahutab ennast kahte väikesesse tuppa, mis on peaaegu äärest ääreni täis kõike mida vanakraamiks pidada saab. Kasutatud raamatute kõrval leiab siit nõusid, vinüüle, maale, kelli, riideid ja vokigi. Raamatute valik on teise ringi poele omaselt eklektiline. Kuigi riiulitelt võib leida traditsioonilisele valiku smuulidest, tammsaartest ja ENE köidetest, on siin ka 19. sajandi lõpus ja 20.sajandi alguses välja antud eesti keelseid teoseid, rohkelt ajakirju ja ajalehti (näiteks mitu aastakäiku National Geographicut, vanu taluperenaistele mõeldud ajakirju, mõned eksemplarid 1940.a. ajalehti) ning väike valik võõrkeelset kirjandust, mille hulgas Penguini kirjastuse poolt (nende tegutsemise algusaegadel, 1930.ndate lõpus, välja antud) erineva kaanevärviga teoseid hinnaga 1€ tükk . Eraldi lauad on pühendatud lastekirjandusele ja luule- ning lauluraamatutele aga päris lõplikult selge loogika alusel teoseid selles poes otsida ei ole mõtet. Seda enam põnevust ja juhuslikku faktorit ning sellest tingitult ka rohkelt head meelt suvaliselt leitud väärt ostu üle.


Lossi tänava legendaarne antikvariaat on tegutsenud ja olemas olnud (vähemalt noorte) viljandlaste meelest vist küll igavesti. Paaril korral kinni pandud, kuid paljude rõõmuks siiski taasavatud. Nii nagu Väike-Turu tänava antikvariaat, mahutab ka Lossi tänava oma ennast kahte tuppa, mis on täidetud äärest-ääreni riiulitega. Riiulite taha on riita laotud talvepuud ja riiulite vahel, keset tuba, üks laud ja tool ja mõned sentimeetrid ruumi jäetud poepidajale. Ja siis muidugi raamatud. Maast laeni ja seinast seina raamatuid, ökoloogia sektsioonist noodivihikuteni, meditsiinikirjandusest moelehtedeni. Kõik teemade järgi rivistatud - jahindus eraldatult kalanduse kõrval, raskejõustik riiuli võrra kõrgemal korvpallist jne. Valdkonnad ja autorid omakorda siltidega märgistatud, et lihtsam otsida ja leida oleks. Eriti kiidame seiklusjuttude ja muusika sektsiooni, mis mõlemad võtavad enda alla mitu pikka riiulitäit ruumi. Lisaks veel ajakirju ja postkaarte ja muudki, mida sellisest poest tavapäraselt ikka leida võib. Et samal tänaval poega asub ka vähemalt sama legendaarne Viljandi kohvik, mille püsikunded suuresti ka raamatupoe püsikundedega kattuvad, soovitame antikvariaadi kanti sattudes ka kohvikust läbi käia. Soovitavalt pärast, et siis saab kohvi ja salatipokaali kõrvale poest leitut kohe lugema hakata.

Rohkem pilte:

vmw 10.09.16